whatsapp+90532 111 02 30

Çağrı Merkezi: 0850 755 0230 

 

Adaptive Cruise Control Nedir? Adaptif Hız Sabitleyici Nasıl Çalışır?

Adaptive Cruise Control nedir, ne demek ?

Bilinen adıyla ACC; adaptif cruise control, radar hız kontrol sistemi, trafiğe duyarlı cruise control veya dinamik radar cruise control olarak da adlandırılır, araç hızını otomatik olarak ayarlayan ve öndeki araçlardan güvenli bir mesafeyi korumak için opsiyonel bir cruise control sistemidir.Adaptive Cruise Control (Adaptif Hız Sabitleme) sistemi için cruise control sisteminin geliştirilmiş bir teknolojisi diyebiliriz. Uzun yolculuklarda aracımız belirlediğimiz bir hıza sabitleyerek yolculuğa devam etmemizi sağlayan cruise control sistemine ek özellikler içerir. 120 km/s hız ile yolculuk yaptığımızı varsayalım, adaptif hız sabitleme sistemi takip ettiğimiz şerit üzerinde aracımızın önünde 100 km/s hız ile gitmekte olan taşıtı fark eder ve aracımızın hızını takip mesafesini koruyacak kadar düşürür.

Adaptive Cruise Control nasıl kullanılır ?

Bosch'un geliştirdiği bu sistem araç önünde yer alan ve yaklaşık 200 'm lik bir mesafeyi sürekli olarak tarayan bir radar ile gerçekleştirilir. Gaz pedalına veya frene basılması durumunda ise adaptif hız sabitleme devre dışı kalır ve araç tamamen sürücünün kontrolü altına girer.Adaptive Cruise Control taktırmak için gerekli olan Adaptive Cruise Control fiyatı 1000 - 100 dolar arası değişmektedir.

Follow To Stop Özelliği

Adaptif hız sabitleme özelliği araçtan araca farklılık göstermektedir.30 km/s hız üzerinde aktif olan sistemlerin yanı sıra 0 km/s hızda iken aracınızda adaptif hız sabitleme özelliği aktif duruma getirebildiğiniz araçlar bulunmakta. Bu özellik ise takip etmekte olduğunuz araçların trafikte dur-kalk yaptığında sizinde dur-kalk yapmanıza imkan sağlar.

Adaptive Cruise Control Güvenli midir?

Araç içerisinde ki güvenliğimizi sağlamak amacı ile geliştirilmiş olan bu teknoloji, yolcular için yüksek ölçüde güvenlik sağlar. Adaptif hız sabitleme sistemi bulunmayan araçlara göre bu sistemin daha güvenli olduğunu ve ek olarak bize sağladığı konforu göz ardı edemeyiz.

Adaptive Cruise Control Hangi Araçlarda Var ? 

Adaptive Cruise Control olan araçlar (arabalar) konusuna gelecek olursak çoğu araçta ACC olmadığı düşünüldüğünde günümüze bile ACC baya lükse girmekte , premium denen çoğu markada ACC opsiyon(isteğe bağlı) olarak gelmektedir.

Bu ve bunun gibi daha bir çok ürün hakkında bilgi almak için; 

Nitro Bilişim Web Sitemizi ve 0532 111 02 30 Whatsapp İletişim numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz. 

 

Son DüzenlenmeSalı, 28 Eylül 2021 07:14

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Bülten

Bültenimize kaydolarak yeni ürün ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz

Giriş Yap or Kayıt Ol

fb iconLog in with Facebook