< < Park Sensörü Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?
whatsapp+90532 111 02 30

Çağrı Merkezi: 0850 755 0230 

 

Park Sensörü Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Park Sensörü Nedir?
Aracınız ile park edeceğiniz esnada aracın etrafındaki nesneleri algılayan ve araç içerisinde sürücüye sinyal sesi ile nesnelerin uzaklık konumunu bildiren sisteme park sensörü denir.

Park Sensörü Önemli Mi?

 Park sensörü güvenlik ve konfor açısından büyük rol oynayan bir sistemdir. Hiç bir sürücü aracının tamponunun çizilmesini ve hasar almasını istemez. Araç etrafında ki görmediğiniz nesneleri bile sizin için gören ve size bunu uyarı sinyalleri ile belirten bir sisteme önemsiz demek yanlış olur. Sunmuş olduğu konforun yanı sıra, yakıt tüketiminiz ve aracınızı park ederken harcadığınız vakitte azalacaktır. Araç park ederken problem yaşayan sürücüler için ise park sensörü yüzyılın icadı denilebilir.

 Park Sensörü Daha Sonradan Takılır Mı?

Konforun ön planda olduğu araçlarda ve yeni model araçların neredeyse hepsinde park sensörü bulunmakta. Düşük model araçlar için ise daha sonradan montajının yapılabilmesi mümkün. Sunduğu rahatlığa oranla piyasada satılan park sensörlerinin fiyatı ve montaj işlemi için gayet uygun maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Geri geri giderken aracınızı sürtme korkusunu tamamen ortadan kaldıran park sensörü aracınızda yok ise kolaylıkla sahip olabileceğiniz bir teknoloji.

Park Sensörleri Nasıl Çalışır?

Günümüzde elektromanyetik ve ultrasonik olmak üzere iki farklı park sensörü çeşidi bulunmakta. Elektromanyetik park sensörü oluşturduğu manyetik alan içerisine giren nesneleri algılayarak ses bildirimi yaparken ultrasonik park sensörü ise yaydığı ses sinyallerinin tekrar kendisine dönme aralığı ile çevredeki nesneleri algılar.

Yaklaşık bir metre temas mesafesi kaldığında park sensörü devreye girer ve sizi aralıklı olarak sinyal sesleri ile uyarır. Temas edeceği nesne ile arasındaki mesafe azaldıkca duyacağınız sinyal seslerinin aralığı kısalır. Durmanız gereken noktada ise ses sürekli olarak aralıksız bir şekilde sizi uyarır. Uyarı sesini sabit olarak duyduğunuzda aracınız ile nesne arasında yaklaşık 25-30 cm bir aralık olacaktır.

Park Sensörü Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Park sensörleri her ne kadar araç arkasındaki gözlerimiz olsada bazı durumlarda algılayamadığı cisimler olacaktır. Dik konumlandırılmış bir tabelayı örnek verecek olursak, ince yapısından dolayı park sensörü her zaman için algılamayabilir ve direğe çarpmamıza neden olabilir.Aracımızı park etmeden önce park edeceğimiz yerin uygunluğunu kontrol etmeliyiz. Biz aracımızı park etmek için geri giderken araç arkasından geçmekte olan yayalar, taşıtlar veya hayvanlar olabilir, park sensörümüze ne kadar güvensekte tedbiri elden bırakmadan çevremizi sürekli kontrol etmemizde fayda var.

 Yaz-kış problemsiz olarak çalışmakta olan park sensörlerinin problemsiz çalışmasını sürdürebilmesi için temiz tutulması gerekir, gözleri kapalı bir gözün görmeyeceği gibi park sensörünüzde de kir birikmesi cisimleri algılayamamasına neden olur.

Bu ve bunun gibi daha bir çok ürün hakkında bilgi almak için; 

Nitro Bilişim Web Sitemizi ve 0532 111 02 30 Whatsapp İletişim numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz. 

Son DüzenlenmeSalı, 28 Eylül 2021 07:14

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Bülten

Bültenimize kaydolarak yeni ürün ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz

Giriş Yap or Kayıt Ol

fb iconLog in with Facebook