whatsapp+90532 111 02 30

Çağrı Merkezi: 0850 755 0230 

 

Yağmur Sensörü Nedir? Nasıl Çalışır?

Yağmur Sensörü Nedir? Nasıl Çalışır?

Yeni model ve üst segment araçlarda bulunan yağmur sensörü siz seyir halindeyken yağmur yağmaya başlaması durumunda otomatik olarak silecekleri çalıştıran bir mekanizmadır. Aracınızın ön camı üzerine düşen yağmur damlalarını algılayan yağmur sensörü, sileceklerinizin sizin kontrolünüze gerek duymadan tüm yolculuk boyunca gerekli seviyede çalışmasını sağlar.

  Seviye seviye ayarlanabilen yağmur sensörü yağmakta olan yağmurun şiddedine göre hızını ayarlar, şiddetli yağan yağmurda hızlı bir şekilde çalışan silecekler, yağmurun yavaşlaması ile sensörün algıladığı su damlacıkları azalacağı için hızıda azalacaktır. Araç durduğunda ise silecekler tamamen duracaktır.

Araçlarda silecek kolu üzerinde bulunan otomatik ( AUTO )seçeneğine gelecek şekilde ayarlamanız yeterlidir. Yağmur sensörü aktifleştirme butonu araçtan araca farklılık gösterecektir. Sensörü devre dışı bırakarak manuel el ile ayarlamak için ise kolu tekrardan AUTO seçeneğinden OFF konumuna veya başlangıç seviyesine getirilmesi gerekir.

Yağmur Sensörü Neden Çalışmaz?

Yağmur sensörleri araç içerisinde dikiz aynasının ön cama bakan tarafında bulunan küçük bir sensördür. Ön cama düşen su damlalarını algılayamadığında çalışmayacaktır. Bunun başlıca nedeni ise sensörün üzerinde toz birikintisi veya kir birikmiş olabilir. Bu tarz bir problemle karşılaşmamak için ön cama su tutmanız gerekir.

Yağmur Sensörünün Önemi Nedir?

Araç üzerinde bulunan tüm sensörler güvenlik ve konfor sistemlerinin en önemli kısımları arasında yer alır. Yağmur sensörü hem sağladığı konfor ile hemde güvenlik açısından sürücülerin ilgisini çeken bir sistemdir. Hızlı, yavaş yağmur nasıl yağdığının bir önemi olmadan sürücünün manuel olarak sürekli silecek ayarı yapmasına gerek kalmaz ve sürücü tüm dikkatini yola vererek, araca olan hakimiyeti daha fazladır. Yağmur sensörünün yoğun trafik şartlarında sunmuş olduğu kolaylık ve verim göz ardı edilemeyecek kadar çoktur diyebiliriz.

Yağmur Sensörü Sonradan Takılır mı?

Aracınızda mevcut olmasada daha sonradan yağmur sensörünün montajını yaptırabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi daha bir çok ürün hakkında bilgi almak için; 

Nitro Bilişim Web Sitemizi ve 0532 111 02 30 Whatsapp İletişim numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz. 

 

Son DüzenlenmeSalı, 28 Eylül 2021 07:13

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Bülten

Bültenimize kaydolarak yeni ürün ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz

Giriş Yap or Kayıt Ol

fb iconLog in with Facebook