whatsapp+905301518014

Çağrı Merkezi: 0850 755 0230 

 

Cruise Control ( Hız Sabitleyici ) Nedir?

Cruise Control ( Hız Sabitleyici ) Nedir?

90'lı yıllarda ortaya çıkan cruise control, türkçe karşılığı ile hız sabitleyici günümüzde neredeyse tüm orta sınıf araçlarda bulunmaktadır.

Hız sabitleyici ile aracınızın hızını sabitler ve yolculuğunuz sırasında gaz / fren kullanmadan aynı hızda seyahate devam edebilirsiniz. Uzun yolculuklarda en iyi yardımcınız olacak olan cruise control sizi gereksiz trafik stresinden kurtaracak ve sürekli aracın devri değişmediği için %20 - %25 yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Araçlar arasında farklılık gösterse de hız sabitleyici devreye sokabilmeniz için hızınızın saatte 30 km'den yüksek olması gerekir.

Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nasıl Kullanılır? 

Aracınız üzerine yerleştirilmiş olan hız sabitleme, hız yükseltme, hız alçaltma ve hız hafızaya alma butonu ile cruise control sistemini kullanırsınız. Hız sabitleyiciyi aktif etme "ON" butonu ile aktif edebilirsiniz.Saatte 80 km hız ile yolculuk yaptığımızı varsayalım, hız sabitleme butonunu kullandığımızda hızımız 80 km'ye sabitlenir ve gaz / fren kullanmadan yolculuğumuza devam edebiliriz. Hız yükseltme butonu ile hızımızı yavaş yavaş yükseltebilir veya aksine hız düşürme butonu ile hızımızı düşürebiliriz. Hafıza butonu ile daha önceden hafızaya aldığımız hızı aracımıza otomatik olarak ayarlayabiliriz.

Cruise Control araçlarda düğme veya kol şeklinde yer almaktadır, düğme şeklinde olanlar direksiyonda, kol şeklinde olanlar ise sinyal kolunda veyahut yanında bulunmaktadır.

Devre dışı bırakmak için ise OFF tuşuna basmanız yeterlidir. Fren veya debriyaja da bastığınızda hız sabitleme sistemi devre dışı kalacaktır. 

Cruise control yolculuk sırasında sürücüyü en çok rahatlayacak sistemlerden birisidir, saatler süren uzun yolculuklarda gaza sürekli olarak basma durumunda değilsiniz, sensör yardımı ile aracınızı ayarladığınız hızda sabit bir şekilde gitmek tüm sürücülerin hoşuna gider.

Kimi araçlar üzerinde hız sabitleme / cruise kontrol aktif olmasa dahi daha sonradan eklenebilmektedir, bunun için ise tamir ustanız ile görüşmeniz gerekecektir. 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Bülten

Bültenimize kaydolarak yeni ürün ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz

Giriş Yap or Kayıt Ol

fb iconLog in with Facebook