whatsapp+905301518014

Çağrı Merkezi: 0850 755 0230 

 

Flex Ray Nedir ?

Flex Ray Nedir ?

Araçlarda yeni yeni kullanılmaya başlanılan yeni nesil bir iletişim protokolü olan Flex Ray diğer iletişim protokollerine göre çok daha hızlı ve güvenli olmasının yanı diğer sistemlere göre daha az maliyetlidir.

CAN iletişim protokolü saniyede 1 MBit iletişim hızına sahipken Flex Ray 10 MBit veri iletişimine izin verir.Normal sistemlere göre 10 kat daha hızlı olan bu sistem, kontrol sistemleri, sensörler ve aktüatör üniteleri arasındaki iletisim performansını ciddi şekilde etkiler.

Hali hazırda tüm araçlar üzerinde CAN ve K-Line sistemleri kullanılmakta, Flex Ray protokolü araçlar için daha çok tercih edilecektir buda zamanla araç protokollerinin değişmesini, araç ile uyumlu hale gelmesine neden olacaktır. Yeni model araçlar ile sistemin entegre edilmesi zaman ve maliyete neden olacaktır.

Flex Ray'in Farkı Nedir ?

Flex Ray protokolü çift kanal üzerinden veri iletişimi sağlar, CAN veri yolunun aksine daha hızlı ve güvenilir olmasının nedenide budur. Veri iletişimi için bir önceki mesajın iletilmesini beklemeden diğer veriyi işleme koyar. Araç üzerindeki veriler tek hat üzerinden gönderilmediği için hata payı yoktur. İkinci kanal kullanımda olmadığında birince kanal için bant genişliği sağlar.

Günümüzde Flex Ray iletişim protokolünü kullanan araçlar ;

Audi A6, Audi A7, Audi A8, Audi Q7, Audi TT, Audi R8

Bentley Flying Spur, Bentley Mulsanne

BMW X5, 1 Serisi, 3 Serisi, 5 Serisi, 7 Serisi

Lamborghini Huracân

Mercedes S-Class, E-Class, C-Class

Rolls-Royce Ghost, Land Rover, Volvo XC90

Bu avantajlar, araç üzerindeki sistemlerin birbirleri ile daha hızlı ve daha güvenli iletişim kurmasına olanak vererek, sürüş konforunu ve güvenliğini önemli ölçüde artırır.

Bu kategoriden diğerleri: « WWH-OBD Nedir? Can Bus Nedir ? »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Bülten

Bültenimize kaydolarak yeni ürün ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz

Giriş Yap or Kayıt Ol

fb iconLog in with Facebook