whatsapp+90532 111 02 30

Çağrı Merkezi: 0850 755 0230 

 

Can Bus Nedir ?

Can bus nedir , modbus nedir , canbus nedir , canbus ne demek , canbus led nedir , can haberleşme ve can bus decoder hakkıda detaylı bilgiler.CANBus Bosch'un otomotiv için geliştirdiği haberleşme standardıdır.Araç üzerindeki beyinler ve sensörler arasındaki iletişimi sağlar.Günümüzde sadece otomotiv sektörü değil, diğer endüstriyel alanlarda da yaygın olarak kullanılan haberleşme protokolüdür.Açılımı “Controller Area Network Bus” olan yani “Kontrol Alan Ağı Veri Yolu”dur.

 CANBus protokelleri üzerinden gönderilen ileti diğer CANBus standardına sahip cihazlara hızlı ve güvenilir bir şekilde aktarılır.CANBus protokolü sayesinde aracın hızına, kontak bilgisine, depodaki yakıt miktarına, aracın anlık yakıt tüketimi bilgisini tek bir veri yolu üzerinden alınmasını mümkün kılar.Araç üzerindeki her sistem için ayrı ayrı kablo bağlatısı gerektirmeyen CANBus, kablo sayısını ciddi derecede azaltır.

CANBus otomobil üzerinde mevcut olan binlerce veriyi aktarabilecek bir teknolojiye sahiptir. Genel olarak güvenliğin ön planda olduğu anlık uygulamalarda kullanılır. Araştırmalar sonucu yüz yılda bir tane tespit edilemeyen mesaj hatası yapabileceği tespit edilmiştir.

CAN-BUS sisteminin sahip olduğu özellikler:

Mesaj önceliği
Kayıp zaman güvenliği
Yapılandırma esnekliği
Senkronizasyonlu çoklu kabul: Aynı veri birçok ünite tarafından alınabilinir
Sistemdeki veri yoğunluğunu kaldırabilme
Çok efendili (Multimaster) çalışma
Hata tespiti ve hataya ilişkin sinyalleri üretme
Mesajın yollanmasında hata oluşması halinde mesajın iletim hattının (BUS) boş olduğu bir anda mesajın otomatik tekrar yollama
Ünitelerde oluşan geçici ve kalıcı hataları ayırt edebilme ve özerk olarak kalıcı hatalı üniteleri kapatabilme

Çalışma Mantığı

CAN-BUS multimaster çalışma mantığını benimser, tüm ünitelere veri yollarken eşit öncelik hakkı tanır.Bu işlemler sırasında çakışma ve hata oluşumunu önlemek için sistem iletim hattına uymak zorundadır. Sıralı bir şekilde gönderilen veri boş anı bulduğunda aktarımını sağlar.

CAN mesaj öncelikli bir sistem olmasından dolayı, üniteler arasında hangi mesajın öncelikli olarak gönderileceğine karar verir.CAN üzerinde numaranlandırılmış olan mesajlar kendi öncelik sıralamasına göre iletilir.  

Bu yöntem, mesajların çarpışmamasını garanti etmekle beraber, iletişim hattının uzunluğunu sınırlandırır. Dolayısıyla, CAN düğümler 1 Mbit/s veri iletim hızı ile 40 m  bir veri yolu üzerinden bağlanabilirler.

CAN-BUS’ a gönderilen tüm veriler tüm üniteler tarafından alınır. Her ünite içinde bulunan filtreler yardımıyla kendisini ilgilendiren mesajları alır, ilgilendirmeyenleri ise çöpe atar.

CAN-BUS, otomobil elektroniği, akıllı motor kontrolü, robot kontrolü, akıllı sensörler, asansörler, makine kontrol birimleri, kaymayı engelleyici sistemler, trafik sinyalizasyon sistemleri, akıllı binalar ve laboratuar otomasyonu gibi uygulama alanlarında veri iletişimi sağlar.

Araç Takip Sistemlerinde nasıl kullanılır ?

CAN hattı üzerinden ulaşmış olduğumuz bilgiler araç takip cihazına aktarılmasını sağlar. Araç takip cihazına aktarılan bu bilgiler kullanıcılara sunulmak için arayüz olarak düzenlenir.

CAN-Bus ile araç üzerindeki hemen hemen tüm bilgilere ulaşabiliriz.

Anlık yakıt tüketimi, toplam yakıt tüketimi, yakıt seviyesindeki anlık değişiklikler, toplam araç kilometresi, anlık araç hızı, aks ağırlığı, motor sıcaklığı, servis kilometresi, arıza kodları gibi birçok araç verisini CAN-Bus sistemi ile elde edebiliriz.

Araç üzerinden almış olduğumuz veriler marka, model ve üretim yılına göre değişiklik gösterir. İki araç arasındaki performans testi ile birlikte, araçlarınızı kullanan şoförler arasındaki kullanım farklarını inceleyebilirsiniz.

Bu ve bunun gibi daha bir çok ürün hakkında bilgi almak için; 

Nitro Bilişim Web Sitemizi ve 0532 111 02 30 Whatsapp İletişim numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz. 

Son DüzenlenmeSalı, 28 Eylül 2021 06:51

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Bülten

Bültenimize kaydolarak yeni ürün ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz

Giriş Yap or Kayıt Ol

fb iconLog in with Facebook