whatsapp+90532 111 02 30

Çağrı Merkezi: 0850 755 0230 

 

ABS NEDİR? ABS BEYNİ TAMİRİ NASİL YAPİLİR?

ABS  Nedir?
Abs; İlk kez Almanya da 1936 yılında Türkiye de 1990lı yıllardan bu yana kullanılan, dünyada birçok insanın hayatını kurtarmış olan bir fren çeşidine verilen isimdir.

Açılımı ; Anti’’Lock Braking System’’dir. Türkçe de Kilitleme Önleyici Fren Sistemi anlamına gelmektedir. Diğer fren çeşitlerine göre çok daha fazla özelliklere sahiptir bu yüzden ani durma durumlarında devreye girip sizlere daha güvenilir bir sürüş imkanı sağlar.

ABS Nasıl Çalışır ve Faydaları Nelerdir?
 Abs, sürüş sırasında önünüze başka bir aracın, yayanın veya herhangi bir cismin çıktığı zamanlarda ani ve sert bir şekilde frene basınca tekerlerin kendini kilitlemesi durumudur.  Otomatik olarak devreye girer.
Abs fren sistemi teker kilitleme işlemini 20 saniye içerisinde gerçekleştirir ve aracınızın manevra kaybetmesini önler. Böylece tekerleriniz güvenliği sağlayıp kazanın önüne geçmiş bulunur.  
Özetleyecek olursak ; abs araçlarınız için vazgeçilmez bir sistemdir. Olası kaza durumlarının önüne geçerek direksiyon hakimiyetinizi kaybetmemenizi sağlar kısacası abs hayat kurtarır.

ABS Parçaları Nelerdir?
Abs Hız Sensörü :  Aracın tüm tekerleklerine bağlıdır.  Tekerleklerin hızını hesaplamak için araç beyni sensörlerden gelen sinyallerden faydalanır.
Abs Hidroliği :  Fren pompasından gelen borulardır. Fren pedalına araç sürücüsünün ne kadar basınça bastığını ölçer.
Elektronik Kontrol Ünitesi : Gelen sinyalleri analiz ederek Abs’yi devreye sokar ve çıkarır.

Araç Gösterge Panelinde Abs Işığının Yanması Ne Anlama Gelir?
Burada 3 çeşit durum söz konusudur. Fren lambalarınız bozulmuş olabilir bundan kaynaklı abs ışığınız yanıyor olabilir veya hız sensörleri ya da abs modülünüz zarar görmüştür. Bu tür arızalarda aracın abs beyni tamirinin derhal yapılması gerekir.

Abs Fren Sitemi Neden Arızalanır?
Genellikle bu tür durumlarda abs fren modülü zarar görmüş olabilir.  Bu tarz durumlarda aracın abs beyin tamiri hiç bekletilmeden yaptırılmalıdır. Genelde bu tür arızalar abs sensörlerinin nemlenmesinden kaynaklanabilir.

Abs Beyin Tamiri Nasıl Yapılır?
Bu tarz durumlarda araç tamir ustaları öncelikle araç beynindeki arızaları test etmelidir. Arızanın abs fren testinden kaynaklı olduğunu tespit ettikten sonra ; bu arızanın tamiratını kendi bünyesinde gerçekleştirir.

Nitro Group firması, sizler için bu konuda sektöre bir yenilik daha getirmiştir. Jaltest Resmi Türkiye Distribütörü olan Nitro Group Jaltest Etm elektronik test modülü cihazı ile abs ve diğer fren sistemlerinin kolay ve hızlı bir şekilde tüm işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu oldukça profosyonel cihaz ile ağır vasıta ve ticari araçlar da ayrıca modül kalibrasyonlarını yapmanız da mümkündür.  Araç üzerinde ki modülleri bağımsız olarak test edebilirsiniz ecu ile iletişim kurabilirsiniz. Problemin hangi sensörden neyden kaynaklı olduğunu bize doğrudan iletir.
Bu cihaz sayesinde artık fren testlerini yapmak çok kolay.

Bu ve bunun gibi daha bir çok ürün hakkında bilgi almak için; 

Nitro Bilişim Web Sitemizi ve 0532 111 02 30 Whatsapp İletişim numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz. 

1 yorum

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Bülten

Bültenimize kaydolarak yeni ürün ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz

Giriş Yap or Kayıt Ol

fb iconLog in with Facebook