YAKIT TÜKETİMİNİ AZALTMA YOLLARI
whatsapp+90532 111 02 30

Çağrı Merkezi: 0850 755 0230 

 

YAKIT TÜKETİMİNİ AZALTMA YOLLARI

 

Araçlarda yakıt tasarrufu nasıl sağlanır?


Araçlarda yakıt tasarrufunun sağlanması için birkaç farklı yöntem vardır;

  • Ateşleme sistemi : İyi bir ateşleme sistemi çok daha fazla yakıt tasarrufu demektir; eğer ki aracın ateşleme sisteminde herhangi bir aşınma yada bir arıza var ise yakıt daha fazla kullanılır, hatta yakıt boşa gider. Bu sebeple ateşleme sistemini düzenli olarak kontrol ettirilmelidir.

 

  • Baskı balata sistemi: Yakıt artımını en çok etkileyen sistem de baskı balata sistemidir. Baskı balatasının az yada fazla calışıyor olması aracın güç olarak daha fazla çalışmasına; bu sebeple fazla enerji,  fazla yakıt kullanımına neden olur.  Baskı balatadaki sorunlardan kaynaklı %30 a kadar fazla yakıt kullanımı oluşur, bunun da maliyeti oldukça yüksektir

 

  • Aks bilyası ve Rulmanlar: Araç tekerleklerindeki bilyalarda meydana gelen arızalar aracın hareketinde direnç oluşturur küçükte olsa daha fazla yakıt harcamamıza sebep olur

  • Motor yağı seçimi: Araç için kullandığımız motor yağının fazla kalın yada fazla ince olması motoru doğrudan ilgilendiren bir faktördür araca uygun motor yağı seçmek aracın daha rahat çalışmasını sağlayacaktır bu sayede yakıt tasarrufu sağlayabiliriz.

 

  • Hava filtresi: Filtre ve yakıt aslına bakarsanız birbirinden ayrı işlevleri olarak çalışsa ve görünse de, ilk başta anlattığımız ateşleme sistemi ile bağlantılı çalışan bir sistemdir. Motorun iç yanması gerçekleşirken , en iyi hava yakıt karışımının dengesi kurulması gerekmektedir buda hava filtesinin görevidir arızalı, pis, tıkalı hava filtreleri daha fazla yakıt tüketimine neden olacaktır.

 

  • Depodaki yakıt: Aracın içine yakıtın kullanılmadan uzun süre bekletilmesi yakıtın kimyasal yapısının bozulmasına sebebiyet vermektedir ayrıca fazla yakıt araca dolayısıyla fazla yük olmaktadır, şehir içinde depo fullemektense yarım depo kullanmak sürekli sirkülasyon yapmak araç için daha faydalı olamaktadır.

 

  • Aracın bakımı : Düzenli olarak araç bakımı yaptırmak araç için yakıt tasarrufuda sağlamaktadır.

 

  • Chiptuning ile :Ayrıca araca Chiptuning işlemi uygulanarak da yakıt tasarrufu sağlamak da mümkün

 

Bu ve bunun gibi daha bir çok ürün hakkında bilgi almak için; 

Nitro Bilişim Web Sitemizi ve 0532 111 02 30 Whatsapp İletişim numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz. 

 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Bülten

Bültenimize kaydolarak yeni ürün ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz

Giriş Yap or Kayıt Ol

fb iconLog in with Facebook