< < Start-Stop Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?
whatsapp+90532 111 02 30

Çağrı Merkezi: 0850 755 0230 

 

Start-Stop Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Günümüz teknolojisinde üretilen otomobiller de start stop sistemi oldukça hızla yaygınlaşmaktadır.

Genellikle piyasada ki orta sınıf otomobillerde opsiyonel olarak tercih edilen bu sistem daha yüksek model araçlarda dahili olarak bulunmaktadır. Teknoloji geliştikçe aracın bütün segmentlerinde standart donanıma dönüşmeye adaydır.

Star Stop Sistemi Nasıl Çalışır?


Gün geçtikçe artan trafik ve trafikte bekleme süresi boyunca aracımızın motoru gereksiz yere çalışmaktadır. Bu durum hem motor ömrünü azaltırken hem gereksiz yere yakıt tüketimi yapmaktadır.  Otomobillerde bulunan marş dinamosunun diğer bir adı da marş motorudur. Bu marş motoru aracın çalışmasını sağlar. Marşa basıldığı taktir de bu sistem otomobilde dönme kuvveti olan volan dişlisi ile krank miline bu gücü aktarır ve motor ilk hareketini alarak çalışmaya başlar.
Marş motoru, seyrek kullanım için üretildiğinden dolayı kısa ve uzun ömürlü sürekli çalışmaya karşı dayanıksız bir motordur. Ayrıca uzun süreli marş basma durumlarında da enerji tüketimi yüksek olduğundan dolayı marş motoru aküyü zayıflatır hatta bitirebilir.
Start stop sisteminin çalışma prensibi de aslında bu parçaların arasında ki uyuma bağlıdır ve arızasız olmasına da bağlıdır.

Start stop sisteminin temelini oluşturan sistem de aslında marş motorudur. Start stop sistemi; aracın motorunun çok kısa süre ile çalışmasını sağlayacak bir sistemdir. Yani trafikte bekleme durumunda araç motoru stop konumuna geçer ve aracın çalışacağı durumda motor start konumuna geçer.
Eski sistemlerde marş motoru çok kısa sürede bozulma yapabilmektedir. Buradan anladığımız kadarı ile marş motorunun üretim amacı aslında kısa süreli kullanımlar sebebi ile start stop sisteminde oluşacak olan devamlı ve sık kullanımlar marş motoruna zarar verebilir ve bu haliyle marş motorunun kömürüne ya da tamamen kendisine zarar verecek duruma gelmesi beklenir. Start stop sistemi bu şekilde çalışmaz çünkü burada kullanılan marş sistemleri eski tip sistemlerden çok farklıdır.


Yeni tip start stop da bulunan marş sisteminde; tek alternatör yerine hem şarj edilen hem de tek seferlik çalışmaya yetecek enerjiyi depolayan yeni nesil olarak kabul edilen alternatör-dinamo sistemi bulunur.
Otomobil durur vaziyette iken alternatör dinamo sistemi, çalışır vaziyette iken start stop işlemini gerçekleştirebilecek düzeyde, yani tek seferlik elektrik enerjisini depolayacak kapasiteye sahiptir. Siz debriyaja bastığınız zaman aracınızın tekrar çalışmasına sağlayacak harekette bulunduğunuzda depolanmış olan bu enerji kullanılarak marş dinamosu çalıştırılır. Sistem bu şekilde çalışarak her seferinde, sonraki Start-Stop için ihtiyaç duyduğu enerjiyi depolar.
Start stop sisteminde kısa süreçte marş motoru ile alakalı sıkıntılar yaşanmaz.
Start stop sisteminde kısaca araç seyir halindeyken gereksiz yere beklenilen sürelerde araç motoru boşuna çalışmaz ve tasarruf sağlar. 
Otomobillerin büyük kısmında bulunan marş motoru, start stop ile uyumlu tasarlandığı için herhangi bir araca zarar verme konusu söz konusu değildir.

Bu ve bunun gibi daha bir çok ürün hakkında bilgi almak için; 

Nitro Bilişim Web Sitemizi ve 0532 111 02 30 Whatsapp İletişim numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz. 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Bülten

Bültenimize kaydolarak yeni ürün ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz

Giriş Yap or Kayıt Ol

fb iconLog in with Facebook