whatsapp+90532 111 02 30

Çağrı Merkezi: 0850 755 0230 

 

MERCEDES KAMYONLARDA ADBLUE EMULATÖR NEDEN KULLANILMALIDIR ?

                                                        

Günümüzde ağır vasıta araç diyince Scania, Mercedes gibi markalar akıla gelir. Mercedes Euro 4, Euro5 , Euro 6 düzenlemesi olan araçlara uyum sağlaması için Adblue teknolojisi kullanılmaktadır. 

Euro 4, Euro5, Euro6 kamyon ve otobüsler de egzoz emisyonu ve zararlı gazların etkisini azaltmak için düzenlenmiştir. Bu düzenleme bir çok ülke de uygulanmaktadır.

Adblue sistemi araçlarda gelişmiş bir teknolojidir. Adblue sisteminin işlevi ise motorda yanan yakıttan sonra oluşan kirli gazlar, zararsız azot ve su buharına çevirir.  Motor bölmesinde yer alan Adblue sıvı tankından kirli gazlara Adblue sıvısı püskürtülür ve yüksek sıcaklıkta tepkime oluşturur.  Tepkime sonucu ortaya çıkan gazlar SCR Katalizörüne gönderilir ve havaya salınır. Adblue teknolojisi olmayan ağır vasıta araçlar da SCR Katalizörü tıkanır.  Tıkanma sonucu motoru yorar ve yakıt tüketimi  artış gösterir.  Bununla birlikte doğaya salınan kirli egzoz gazları çevreye zarar verir. Mercedes firması Adblue teknolojisine yol açtığı zararlardan dolayı uygulamaya geçmiştir.

Mercedes SCR Katalizör bölmesi, egzoz gazı emisyonunu düşürmek için Adblue sistemini motoruna eklenmiştir. Adblue teknolojisinin istenmeyen durumlarda zararları da mevcuttur. Adblue tankında ki Adblue sıvısı bittiği zaman ya da donduğu zaman araç bilgisayarı durumu fark eder ve uyarı verir.  Araç performansı %30’a kadar düşer ve yakıt tüketiminin arttırır. Hatta Aracın çalışmasını bile durdurabilir. Bu tür problemler karşımıza çıktığı zaman tanka Adblue sıvı eklenmelidir ya da Adblue sıvısı değiştirilmelidir. Araç seyir halindeyken böyle bir problem oluşur ise ve araçta da yedek Adblue sıvısı yok ise SCR Katalizör Arızası Çözümleme yapılması gereklidir. Bu işlemler için Mercedes Adblue Emulatör veya Mercedes Adblue Arıza Çözümleme cihazları mevcuttur.

Adblue Arızası Çözümleme mantığı ise Adblue sıvısı bitse bile araç Adblue sisteminin geçersiz sayar ve motorun çalışmasında herhangi bir değişiklik yaratmaz. Mercedes marka ağır vasıta kullanan sürücüler seyir halindeyken Adblue sıvısı bittiği zaman SCR Katalizör Arızası çözümleme yapmak Adblue Emulatör cihazını kullanmaları sürücüler için yararlı olacaktır.

Adblue teknolojisi çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için üretilen bir çözümdür. Bu çözümünde çıkardığı sorunlar vardır. Mercedes motor bakımları oldukça pahalıdır. Araç seyir halindeyken Adblue sıvısı biter ise hem yakıt tüketimi artar hem de motora sürekli yüklenildiği için hasara sebep olabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için Mercedes SCR Katalizör arızası çözümleme yapılmalıdır. Adblue Emulatör ile kolay bir şekilde Adblue sistemini geçersiz sayabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi daha bir çok ürün hakkında bilgi almak için; 

Nitro Bilişim Web Sitemizi ve 0532 111 02 30 Whatsapp İletişim numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz. 

 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Bülten

Bültenimize kaydolarak yeni ürün ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz

Giriş Yap or Kayıt Ol

fb iconLog in with Facebook