whatsapp+905301518014

Çağrı Merkezi: +90 532 111 02 30

 

ADBLUE SIVISI NEDİR NE İŞE YARAR NERELERDE KULLANILIR ?

ADBLUE SIVISI NEDİR? NE İŞE YARAR? NERELERDE KULLANILIR ?

AdBlue sıvısı , aynı zamanda Dizel Egzoz Yakıt olarak da bilinmektedir, üre ve deiyonize su ile yapılan sulu bir üre çözeltisidir. DEF, dizel motorun dizel egzoz emisyonlarındaki nitrojen konsantrasyonunu düşürmek için seçici katalitik indirgeme (SCR) için bir sarf malzemesi olarak kullanılmaktadır. ABblue egzoz gazı çevreye zararsız olan helyum ve suya dönüştürmektedir

Devamını oku...

DEUTZ TRAKTÖR ADBLUE SİSTEMİNİN KAPATILMASI

                                                                                  

DEUTZ TRAKTÖR ADBLUE SİSTEMİNİN KAPATILMASI

AdBlue sistemi dizel motorların çevreye verdiği zararları azaltmak amacıyla Avrupa Birliği tarafından üretilmiştir. SCR sistemi olarak bilinen seçici katalizör indirgemesi olarak kullanılır. AdBlue SCR yoluyla egzoz gazını suya, zararsız azota dönüştüren toksit olmayan bir sistemdir.  AdBlue, SCR içerisinde ki egzoz gazına ilave edilir ve yüksek sıcaklık olduğu zaman amonyağa dönüşür ve egzoz gazının içerisinde ki azot oksit ile reaksiyona giriş yapar.

Devamını oku...

ADBLUE İPTALİNİN ARAÇ İÇİN FAYDALARI

ADBLUE İPTALİNİN ARAÇ İÇİN FAYDALARI

                                                                                                 

Adblue sisteminde bir problem oluştuğu zaman bunu gidermek satıcı/üretici tarafından yüksek miktarda ücret talep edilmektedir. Adblue aracın yakıt kullanımını arttırabilir ve yakıttan tasarruf etmenizi sağlar. Yeni model kamyonların ADBLUE ARIZASI akıllı sisteme sahiptir.  Motor gücü düşük ise gevşek moda geçiş sağlar, sürücüyü gideceğine yere ulaştırır fakat araç söndükten sonra aracı başarılı şekilde çalıştıramaz.

Devamını oku...

Scr Nedir?

       Scr sistemleri çoğunlukla  ağır vasıta araçlarında kullanılan teknolojidir. Bu teknoloji araç çalışmaya başladığında aktif duruma geçerek aracın yakmış olduğu ve dışarı atılan egzoz emisyonunu en aza indirmek için kullanılır. Bu sistem dediğimiz gibi ağır vasıta araçlarında kullanılmaktadır. Euro 6 teknolojisinin aktif olarak kullanıldığı bu sistem şuan hala kullanımında sıkıntılar yaşanmaktadır.

Fotograftaki gibi motor kısmından gelen egzoz gazı ile amonyak in tepkime reaksiyonuna giriş yeridir.

Devamını oku...

NEW HOLLAND TRAKTÖRDE ADBLUE İPTALİ

                                                                                 

AdBlue sistemi NOx emisyonunu düşüren konvertördür. AdBlue egzoz gazını su ve azota zararsız hale getirebilmek için enjekte edilir. Dizel motorlu araçların ürettiği çevre kirliliğini önleyebilmek için oluşturulmuştur. Avrupa Birliği üreticilerin ağır hizmet dizel araçlarına dahil etmelerini  zorunlu hale getirmişlerdir. AdBlue her ne kadar çevre dostu olsa da dezavantajları da vardır.

Devamını oku...

MERCEDES ADBLUE İPTALİ

Küresel ısınma ile birlikte dünyada ava kirliliği gitgide artmaktadır. Adblue araçların yakıtlarındaki zararlı gazları biraz da  olsa önlemek için üretilmiş bir sıvıdır özellikle dizel araçlar benzin ve Lpgli araçlara göre hava kirliliğine daha fazla yol açmaktadır bu sebeple euro 4 euro 5 euro 6 araçlar artık adblue sistemi ile birlikte üretilmektedir. Adblue sisteminin kendine ayrı olarak kullanılan bir deposu vardır oradan alınır saklanır ve kullanılır

 

Devamını oku...

Adblue arızası ve çözümü

Adblue günümüzde ağır ve ticari araçlarda kullanılan yakıt olmayan sıvıdır.  Kullanım amacı yakıtın çevreye verdiği CO₂ salınımını en aza indirmektir.  İçerisinde maddeler sayesinde egzosta belirli miktarlarda bırakılarak egzoz gazının reaksiyon oluşması sağlanır

Devamını oku...

ADBLUE EMULATÖRÜ DESTEKLEYEN ARAÇLAR

                                                                     

Adblue emülatörü, Adblue sistemini devre dışı bırakılması için kullanılır. Adblue çevreyi temiz tutmak için NOx ve CO emisyonunu azaltmak için SCR (Selective Catalsyt Reduction) sisteminde kullanılan bir kimyasaldir.

Devamını oku...

MAN ADBLUE İPTALİ

Euro 4, Euro 5 ve Euro 6 motorlu araçlar Adblue sistemi ile üretilmektedirler.  Man marka kamyon,otobüs, tır ve diğer ağır vasıta araçlar Adblue sistemi ile üretilmektedir. Adblue sistemi Adblue yakıtı kullanan tank ve püskürtücüden oluşan sistemdir. Adblue yakıtı araçtan çıkan Azot Oksit (NO, zehirli) gazların zararsız hale gelmesini sağlamaktadır. Bunun asıl amacı küresel ısınmayı ve çevre kirliliğini önlemek içindir. Hava kirliliğine yol açan bu zararlı nitric gazlarının dağılması ağır vasıta araç gruplarında oldukça fazladır.  Bu nedenden dolayı Avrupa da dizel yakıtlı araçlarda Adblue kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Man otobüs, kamyon ve tırlar ağır yük ile veya yolcu ile yola çıkmaktadırlar. Adblue arızası oluştuğu zaman araç devirden düşer ve düşük performans ile fazla yakıt tüketmeye başlar ve zaman ve para kaybına neden olur.

Devamını oku...

NOX ARIZASI VE ÇÖZÜMÜ

Nox sistemi euro 5 araçlarda düzenlenmeye başlayıp günümüze kadar gelen ağır vasıta araçlarda düzenli olarak kullanılan sistemdir. Bu sistem avrupada başladığı için tüm Avrupa devletlerinde kullanmak zorunludur. Bu sistem adblue sistemi ile birlikte çalışmaktadır. Sistemde 2 adet nox sensörü bulunur bunlardan biri , scr katalizörüne giren gaz ve adblue sıvısını diğeri ise cıkan scr katalizörğne gren gaz ve adblue sıvısını kontrol etmektedir.Bunlardan birinin bozulması adblue sistemindeki arızayı gösterebilir.

Devamını oku...
Bu RSS beslemesine abone ol

Bülten

Bültenimize kaydolarak yeni ürün ve gelişmelerden haberdar olabilirsiniz

Giriş Yap or Kayıt Ol

fb iconLog in with Facebook